مکان – گذاشتن فوتسال قهرمان مسابقه

مکان – گذاشتن: فوتسال قهرمان مسابقه برگزاری رسانه ها ماه رمضان افغانستان مسابقات فوتسال

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری کت‌وشلوار موسیقی بر تن فوتبال

بالاخره بعد از ماه ها امروز و فرداکردن آیین رونمایی سرودهای تیم ملی فوتبال کشور عزیزمان ایران در مسابقه های جام جهانی فوتبال روسیه ۲۰۱۸ در تالار وحدت پایتخت کش

کت‌وشلوار موسیقی بر تن فوتبال

کت وشلوار موسیقی بر تن فوتبال

عبارات مهم : ایران

بالاخره بعد از ماه ها امروز و فرداکردن آیین رونمایی سرودهای تیم ملی فوتبال کشور عزیزمان ایران در مسابقه های جام جهانی فوتبال روسیه ۲۰۱۸ در تالار وحدت پایتخت کشور عزیزمان ایران برگزار شد. اتفاقی که معلوم نیست جهت چه این قدر طول کشید و پروژه ای که نهایتا در دو سه هفته می توانست به نتیجه مناسبی ختم شود، چندماه از اوایل دی ماه سال گذشته تا همین امروز که آخرین روز دومین ماه سال را پشت سر می گذاریم، عالم و آدم را درگیر حواشی و جنجال ها و شایعات بی اساسی کرد.

در مراسم رونمایی سرود مهم تیم ملی فوتبال حضار شاهد چهار قطعه موسیقایی خاص بودند. دو موزیک بی کلام به نام های زنده باد تیم ملی و سرود قهرمانان با اجرای ارکستر سمفونیک به رهبری شهرداد روحانی؛ قطعه پیروزی خورشید با آهنگسازی فریدون شهبازیان و خوانندگی سالارعقیلی؛ و نیز موزیک یازده ستاره با صدای سالار عقیلی و موسیقی بابک زرین؛ که از این سرود به عنوان سرود رسمی تیم ملی در مسابقه های جام جهانی رونمایی شد. به عبارت بهتر، درحالی که ماه ها بود نام خوانندگانی چون امیر تاجیک، محسن چاوشی، علیرضا قربانی و چندین و چندتن دیگر به عنوان خوانندگان قطعه موسیقی رسمی کشور عزیزمان ایران در جام جهانی شنیده می شد، درنهایت بعد از کناره گیری علیرضا قربانی سالار عقیلی این جایگاه را در اختیار گرفت.

یازده ستاره
در مراسم رونمایی از موزیک های تیم ملی عنوان شد که یازده ستاره سرود رسمی تیم ملی فوتبال کشور عزیزمان ایران در مسابقه های جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه خواهد بود؛ با ترانه احسان افشاری، آهنگسازی بابک زرین و خوانندگی سالار عقیلی؛ با مطلع «ای جان و ای جانان من/ ای علاقه جاویدان من/ نامت طنین انداز شد/ کشور عزیزمان ایران من کشور عزیزمان ایران من…

سالار عقیلی راجع به یازده ستاره می گوید: این قطعه از ساخته ‍ های بابک زرین هست. شاعر این قطعه هم احسان افشاری، شاعری جوان و مستعد که در جمعی شعری از او شنیدم و همان شعر باعث شد دعوتش کنم تا شعر سرود تیم ملی را بگوید. آشنایی ما به یک سال پیش برمی گردد، در یکی از جلسات منزل شعر، شعری خواند که بشدت تحت تأثیرم قرار داد، بعد از یک سال مجددا دیداری دست داد و از او جهت همکاری دعوت کردم. سالار عقیلی ابیات محبوبش را در این شعر برایمان می خواند: بعد از هزارویک شب با همتی دوباره/ در صحنه می درخشیم با ۱۱ ستاره… سرود یازده ستاره ولی علی رغم انتظاراتی که وجود داشت، از همان لحظه انتشار با تصویر العمل هایی متفاوت و متضادی مواجه شد. دقیقا مشابه اتفاقی که در دوره گذشته مسابقه های جام جهانی نیز سرود احسان خواجه امیری با آن مواجه شده است بود.

رقبا در راهند
در تمام دوره هایی که کشور عزیزمان ایران مبادرت به معرفی سرود رسمی جام جهانی کرده، دیگر خوانندگانی هم بوده اند که به موازات خواننده رسمی آثاری متفاوت و گاه بهتر را ارایه داده اند؛ و شگفت که با تمام اصراری که در تبلیغ آن تک موزیک رسمی وجود داشته، در زیاد اوقات آن موزیک های موازی و غیررسمی بوده اند که توانسته اند گوی سبقت را از آن سرود رسمی ربوده و برنده بلامنازع قلب های مردمی شوند که هیچ موفقیت هنری بدون ربودن دل از آنان قابل حصول نیست.

امسال هم اوضاع دقیقا به همین منوال پیش رفته. در همان روزی که قرار بوده سرود سالار عقیلی رونمایی شود، در گوشه ای دیگر علیرضا عصار آهنگی را با همین نشانه معرفی کرده، از گوشه ای دیگر خبر رسیده که تتلو هم جهت طرفدارانش آهنگی به این مضمون ارایه داده، و البته ماجرای آوازخواندن جناب خان هم که هنوز سر زبان هاست. این یعنی که سالارخان عقیلی در این مسابقه حداقل با چهار رقیب گردن کلفت دست وپنجه نرم خواهد کرد.

تاریخ موزیک های جام جهانی
اول بار در جام ۱۹۶۲ شیلی بود که خواننده ای به نام لوس رامبلرز قطعه ای جهت این مسابقه ها خواند. قطعه ای که البته نه سفارشی از جایی بود و نه چندان هم شنیده شد. نخستین باری که در شکل فعلی با سفارش میزبان جام این اتفاق افتاد در سال ٩٠ در جام جهانی ایتالیا بود که آهنگی به وسیله جیانا نانی نی خواننده راک ایتالیایی به سفارش برگزارکنندگان جام جهانی اجرا شد و نخستین گام در این راه نام گرفت. بعدتر؛ دقیقا هشت سال بعد در جام جهانی فرانسه، اما، انقلابی در این عرصه به پا شد و قطعه «گل گل گل» که به ریکی مارتین، خواننده پورتوریکویی سفارش داده شده است بود، دنیا را تکان داد. موفقیت این قطعه بقیه کشورها را هم تهییج کرد تا به فکر ساخت موزیک هایی شاد و مهیج و جالب و به دور از جدیت ها و عصاقورت دادگی های مرسوم بیفتند. بعد از آن بود که خوانندگانی چون شکیرا، جنیفر لوپز و پیت بول موزیک های جام های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۴ را خواندند و جهت جام جهانی روسیه نیز «لیدی گاگا» معرفی شد.

ایران در دنیای سرود
اما ماجرای موزیک هایی که ایرانی ها خوانده اند، مثل خارجی ها سرراست و قابل تعریف کردن نبود. این جا مانند هر لحظه سفارش دهندگان یک چیزی سفارش داده اند و ولی مردم به عنوان مصرف کنندگان این محصولات چیز دیگری پسندیده اند. درواقع سلیقه مدیران و سفارش دهندگان موزیک هایی با کلام فاخر و حماسی و سنگین بوده؛ و درعین حال نمونه ای ترین آهنگی که محبوب شده، کاری از خواننده ای خارج نشین بوده به نام آرش؛ که دقیقا شاخصه هایی تصویر سفارش های مدیران را داشته: عامیانه، ریتمیک و انرژیک. خصایصی که جای ارزش هر لحظه در سفارش های رسمی مدیران خالی بوده است.

علیرضا عصار که امسال هم به موازات سالار عقیلی کاری در این زمینه ارایه کرده، پیشتر در سال ١٩٩٨ به عنوان خواننده رسمی کشور عزیزمان ایران در جام جهانی معرفی شده است بود. او البته در آن سال یک ناکام مطلق لقب گرفت و آهنگی که خوانده بود به مذاق فوتبال دوستان خوش نیامد؛ که یکی از مهمترین دلایلش استفاده از ابیاتی سنگین و کلمات عجیب و غریب در این ترانه بود که اعتراضات زیادی را نیز به بار آورد. شاید آن دوره را بشود ناکام ترین دوره در مسیر معرفی آواز رسمی در جام جهانی قلمداد کرد که نه تنها کسی نتوانست حتی یک بیت از آن ترانه را به خاطر بسپرد بلکه آن ترانه دعوایی پردامنه را نیز موجب شد که هنوز هم از یادها نرفته است.

بعدتر در سال ٢٠٠٦ نیز امیر تاجیک را به عنوان خواننده رسمی معرفی کردند که آن نیز به آینده نخستین دوره مواجه شد و به جایی نرسید. آن سال کشور عزیزمان ایران جهت دومین بار بعد از انقلاب به جام جهانی راه پیدا می کرد و نخستین باری بود که شاهد ماجراهای عجیب و غریب موزیک جام جهانی بودیم. ابتدا این ماجراها با نام بردن از اساتیدی چون محمدرضا شجریان و شهرام ناظری شروع شد، ولی سبک کار این دو خواننده ایرانی با فوتبال جور در نمی آمد؛ به همین دليل خواننده هایی چون عليرضا عصار، امير تاجیک، عليرضا افتخاری، محمد اصفهانی و حتی قاسم افشار به عنوان گزینه های داخلی مطرح شدند. عده ای نیز نام چند خواننده مطرح لس آنجلسی را به میان آوردند که با در نظرگرفتن این که موزیک رسمی را باید فدراسیون معرفی می کرد، استفاده از آن اشخاص عملی نبود. البته شاید اگر آنها ترانه تیم ملی را می خواندند آینده دیگری بر موزیک های کشور عزیزمان ایران در جام جهانی حاکم می شد. به هرحال فدراسیون امیر تاجیک را که ترانه جام جهانی کشتی ۲۰۰۲ را نیز در کارنامه داشت معرفی کرد؛ با اين حال عليرضا عصار كه مورد حمایت موسسه فرهنگی ورزشی کشور عزیزمان ایران ماشین اسپانسر فدراسیون بود، از سوی محمد دادکان به عنوان خواننده رسمی سرود تیم ملی معرفی و یک قطعه موسیقی با کیلومترها فاصله از حال و هواي فوتبال ارایه كرد.

در کنار این دو رقیب، ولی برنده مهم خواننده و آهنگسازی بود که با ترانه ای به نام «بچه های ایرون» به شدت مورد استقبال ایرانیان داخل و خارج از کشور قرار گرفت! در سال ٢٠١٤ نیز احسان خواجه امیری با قطعه دروازه های دنیا با ترانه ای از روزبه بمانی به عنوان خواننده رسمی کشور عزیزمان ایران در جام جهانی برزیل معرفی شد و شگفت که این بار نیز بعد از رونمایی سیل انتقادات به سمت فدراسیون فوتبال و این خواننده روانه شد. آن قطعه نیز زیاد به خاطر سلیقه خط کشی شده است مدیران و مسئولان با سر زمین خورد. ولی در این بین بیشترین آسیب را خواجه امیری دید که با بی رحمانه ترین انتقادات مواجه شد. او که به خاطر استفاده از شعر روزبه بمانی حتی پخش تلویزیونی را هم از دست داده بود، با چنان تصویر العمل هایی منفی از سوی مردم، منتقدان و مسئولان روبه رو و چنان مورد شدید ترین حمله ها قرار داده شد که به باور کسی نمی گنجید. اتفاقی که به نظر می رسد امسال در مورد سالار عقیلی نیز تکرار خواهد شد.

غیررسمی ها به صف
در کنار این خوانندگان رسمی، اما، بعضی از خواننده های ایرانی خارج از کشور نیز بودند که به صورت مستقل اقدام به تولید قطعاتی جهت تیم ملی فوتبال کردند. در دوره گذشته در بین آثار غیررسمی انتشار یافته موفق ترین ارزش قطعه هفتاد میلیون ستاره ساخته سیروان خسروی بود که مورد توجه قرار داده شد که البته رونمایی این قطعه در برنامه نود در موفقیت آن بی تأثیر نبود. البته به جز خواجه امیری و سیروان خسروی، رضا یزدانی و فرزاد فرزین نیز دو ترانه مجزا را آماده کرده بودند ولی کار آنها نه مورد تأیید مدیران قرار داده شد و نه قابل درک جهت مخاطبان فوتبال بود!

حالا باید دید این اتفاق ها امسال چه عواقبی را به بار خواهد آورد. کدام خواننده ها در رقابتی موازی شرکت خواهند کرد و کدام آوازها بر سر زبان ها خواهد افتاد.

این موزیک جام جهانی بود یا تیتراژ معمای شاه۲
سرود جام جهانی تصویر العمل هایی بسیاری را در اینترنت به همراه داشت و هواداران فوتبال را بر آن آن داشت تا در این زمینه اظهارنظر کنند. محمد یکی از بازدیدکنندگان توییتر نوشت: «موزيك ويديوي #عليرضا_عصار براي جام جهاني هم شرايطي مشابه موزیک سالار #عقيلي دارد، بی روح، بی انرژي و تلاش براي حماسي سازي. گفته بودند دنبال كار فاخر هستيم ولی نه اين موزیک ها فاخر هستند و نه جام جهاني نياز به موسيقي هاي فاخر دارد. موزیک آرش گرفت، چون راحت بود و انرژيك» کاربر دیگری به نام مینا در رابطه با این عنوان نوشت: «برای بردهای غرورآفرین که موزیک زیاده، جهت باخت هم که تیتراژ رو بدون موزیک میرن. اینی که سالار عقیلی جهت تیم ملی خونده، به درد باخت های سنگین پیاپی می خوره» کاربر دیگری نوشت: «الان شاید براتون پرسش پیش بیاد که این موزیک # سالارعقیلی جهت تیم ملی چیه ولی یحتمل همتون با گوشت و پوست و استخون دقیقه ٩٠ هر بازی درکش می کنید. البته بازی با اسپانیا ٤٥دقیقه هم کفایت میکنه» البته این پست ها به توییتر محدود نمی شد و تصویر العمل هایی در پست های اینستاگرامی نیز دیده می شد تینا منشتر شدن پستی: «آهنگ تتلو جهت جام جهانی گزینش نشد آخ آخ آخ سالار عقیلی صداش خوبه ولی این جا خداییش صدای پرانرژی می طلبید.

کت‌وشلوار موسیقی بر تن فوتبال

یع بمب انرژی آیا خوووووو» ایمان منشتر شدن پست دیگری در اینستاگرام نوشت: «قضاوت با شما کدام آهنگ؛ تتلو یا گزینش فدراسیون؟ واقعا مایه شرمساری است» ولی خبر های شبکۀ اجتماعی توییتر همچنان ادامه دارد رضا منشتر شدن پستی نوشت: «با شنیدن موزیک یازده ستاره به یاد انتخابات می افتیم.» کاربر دیگری نوشت «این موزیک جام جهانی بود یا تیتراژ معمای شاه۲؟؟» محسن نوشت «در مورد موزیک تیم ملی با صدای سالار عقیلی: مثل اینه که به مرحوم پاواروتی میگفتن یه موزیک اپرا جهت تیم ملی ایتالیا بخون! موزیک فوتبالی باید انرژی و تحرک داشته باشه» ولی ایلیا سرود تیم ملی را این گونه توصیف می کند: «سرود رسمی تیم ملی در #جام_جهانی با صدای #سالارعقیلی زیاد جهت سریال های #حسن_فتحی مناسبه، تا جام جهانی. پ ن: بهتر بود خواننده تیتراژِ #ماه_عسل (بهنام بانی؛ آرش و مسیح) با خواننده سرود تیم ملی جابه جا میشدن» بابک هم نوشته «باز شیر ژیانی که تتلو با همه مسخره گیش خونده، یه ربطی به فوتبال و جام جهانی داره، این چه چیز بی ربطیه #سالارعقیلی به اسم موزیک جام جهانی خونده؟#تیم_ملی»

محمد بحرانی صداپیشه جناب خان از کم وکیف سرود جام جهانی گفت
هیچ چیز قطعی نیست ولی تک وتا داریم
چند روز پیش خبر آمد که جناب خان در موزیک ویدیویی حضور خواهد یافت و در کنار دو خواننده دیگر، به افتخار تیم ملی در جام جهانی سرود خواهد خواند. در آن خبر آمده بود؛ عروسک «جناب خان» با همراهی امیرسلطان احمدی و محمد بحرانی موزیکی جهت همراهی تیم ملی فوتبال کشور عزیزمان ایران در این دوره از جام جهانی تدارک دیده اند. این موسیقی در اصل سه خواننده دارد، بحرانی، سلطان احمدی و جناب خان که در آخر به جمع این دو اضافه شده است هست. البته این نخستین تلاش بحرانی و سلطان احمدی نیست، چون آنها در دوره قبلی جام جهانی هم، کلیپی با همین مضمون ساخته بودند، ولی توصیه جالب در آن خبر این است که در دوره تازه قرار است جناب خان هم، آنها را همراهی کند. جالب اینجاست در خبر منتشرشده تأکید بر این است که «به زودی کلیپی با حضور این سه نفر ساخته شود و همزمان با شروع بازی های جام جهانی از شبکه های متفاوت سیما پخش شود».

محمد بحرانی، طور دیگری حرف می زند. صداپیشه جناب خان در پاسخ به این پرسش راجع به کم وکیف سرودی که قرار است جهت جام جهانی خوانده شود، این که آیا این خبر صحت دارد یا خیر، گفت: بله، خبر که صحت دارد ولی بگذارید بعدا راجع به اش صحبت کنیم، چون ما داریم تلاش می کنیم و در اصل در تک وتا هستیم تا بتوانیم کاری را آماده کنیم ولی هیچ چیزی قطعی نیست.

آن طور که صداپیشه جناب خان گفت، هیچ قطعیتی وجود ندارد که ساخت این ویدئو به جام جهانی برسد. بحرانی بر این عنوان هم تأکید داشت که تولید این ویدئو در قالب برنامه خندوانه خواهد بود.

مریم حیدرزاده از سرود تیم ملی می گوید: کار عصار عالی است
اثری که به عنوان سرود تیم ملی در جام جهانی ساخته می شود، باید به شکلی باشد که حس هیجان و شور و نشاط مسابقه های را در شنونده و هواداران تیم ملی فوتبال زنده کند. سرود جام جهانی باید به طرفداران تیم ملی انرژی بدهد، البته نه انرژی کاذب بلکه نیرویی به شنونده بدهد که او را با هیجان مسابقه های تیم ملی در این مناسبت بزرگ همراه کرده و طرفداران و بازیکنان را به پیروزی و موفقیت امیدوار کند. ترانه هایی هم که جهت سرود تیم ملی به وسیله شاعران سروده می شود، هم باید دربردارنده چنین شاخصه هایی باشد تا درنهایت کار قطعه مورد نظر حال وهوای متناسب با فضای جام جهانی را پیدا کرده و شنوندگان را با مسابقه های همراه کند. من هم ترانه هایی با چنین معیار و شاخصه ها دارم که هنوز اجرا نشده است.

فضای موسیقی پاپ مطمئنا جهت جام جهانی متناسب تر است و هر هنرمندی هم می تواند آن را بخواند، مانند کاری که آقای علیرضا عصار به تازگی منتشر کرده اند و اثری خوب و قشنگ بود. آقای عصار هر لحظه کارهایشان فوق العاده است و قطعه من ایرانی ام هم بسیار عالی بود. فضای پاپ این امکان را فراهم می کند که دست بازتری جهت گزینش خواننده داشته باشیم و هر خواننده ای هم که میل به داشته باشد می تواند کاری را در این حوزه منتشر کند. درنهایت این مردم هستند که با تصویر العمل هایشان تعیین می کنند که کدام کار بهتر است و زیاد آن را دوست دارند، حق گزینش همواره با مردم است و کاری که مردم ارتباط بیشتری با آن برقرار کنند، موفق تر می شود.

بالاخره بعد از ماه ها امروز و فرداکردن آیین رونمایی سرودهای تیم ملی فوتبال کشور عزیزمان ایران در مسابقه های جام جهانی فوتبال روسیه ۲۰۱۸ در تالار وحدت پایتخت کش

روزنامه شهروند

واژه های کلیدی: ایران | ترانه | موزیک | ایرانی | فوتبال | فوتبالی | خواننده | ایرانیان | جام جهانی | جام جهانی | سالار عقیلی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog